Sú fotovoltaické panely samočistiace?
Výrobcovia väčšinou uvádzajú, že povrchové sklo je samočistiace. Túto schopnosť má však iba krátku dobu. Vplyvom poveternostných podmienok sa na krycom skle usadzuje piesok, prach a nečistota, čím sa jednoznačne obmedzuje výkon fotovoltaických panelov.
Čím a ako treba panely čistiť?
Panely možno čistiť klasicky (voda, mop a stierka). Je však nutné si uvedomiť, že toto riešenie je vhodné len na malé a prístupné plochy panelov. Pri použití bežnej vody z vodovodných rozvodov, prípadne studničnej vody však hrozí, že použitie takejto tvrdej vody bude mať za následok usadenie vápenatých zvyškov na krycom skle, čo následne spôsobí znížený výkon panelov.
Tiež je možné panely čistiť vysokotlakovým čističom (tzv. wapkou), pričom však hrozí, že priamym pôsobením tlaku vody na tesnenie rámov fotovoltaických panelov tieto poškodíme.
Tretia možnosť je použiť špeciálny systém, určený priamo na čistenie solárnych panelov, existujú dokonca automatické roboty na umývanie panelov, ktoré sa pohybujú po ploche panelov za pomoci špeciálnych prísaviek. Ako optimálne a ekonomicky najvhodnejšie sa však po overení v praxi javí použitie technológie rotačných kartáčov, demineralizovanej vody a špeciálneho čistiaceho prostriedku na solárne panely.
Ako často čistiť?
Odporúča sa panely umývať cca 2x ročne. Ale frekvencia čistenia je veľmi závislá od umiestnenia fotovoltaickej elektrárne a klimatických podmienok v oblasti.
Nedôjde pri čistení k poškodeniu panelov?
Samozrejme, k poškodeniu môže dôjsť hlavne keď sa panely čistia nevhodnými prostriedkami.