Fasádne sklo

Medzi stavebnými materiálmi našlo sklo v posledných rokoch svoje pevné miesto, a to ako vďaka novým vlastnostiam a technológiám spracovania, tak aj moderným spôsobom uplatnenia. Sklo sa stalo neoddeliteľnou súčasťou reprezentatívnych budov veľkých spoločností, stále častejšie je využívané aj u menších stavieb, a to ako v interiéri, tak v exteriéri.


  • Veľkoplošné sklenené steny z rovného aj ohýbaného skla nie sú v stavebníctve žiadnou novinkou. Vďaka moderným technológiám je dnes možné zlepšovať jeho vlastnosti, prípadne ho upraviť pre určité účely, v súčasnej architektúre ponúka preto viac možností uplatnenia.
  • Tvrdené, kalené sklo 

  • Na stavebné účely je využívané často bežné sklo, ale v prípadoch, keď je vystavené vyššiemu tlaku, vysokým alebo veľmi nízkym teplotám alebo iným neštandardným podmienkam, je volené takzvané bezpečnostné, teda kalené sklo. Vysoko extrémnym podmienkam je vystavené sklo na fasádach.

    Z tvrdeného, kaleného skla, sa vyrábajú výplne dverí, celosklenené deliace steny, výplne zábradlia, zásteny sprchovacích kútov, obklady stien, presklené zastávky MHD, strechy, už spomínané sklenené fasády domov a podobne.
  • Možnosti sklenených fasád - fasádne sklo

  • Veľkou prednosťou skla je jeho transparentnosť, ľahkosť a vďaka novým technológiám i vlastnosti tepelno a zvukovo izolačné, ktoré umožňujú využívať ho ako plnohodnotný a zaujímavý stavebný materiál. V prípade fasád izoluje sklo interiér pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi exteriéru, ako je chlad alebo nadmerné teplo, ostré slnečné svetlo, hluk, prach, súčasne však tieto dve odlišné prostredia opticky spája.
  • Fasády zo skla pôsobia noblesne, elegantne, ľahko a veľmi moderne, na vysoko lesklých plochách sa odrážajú okolité budovy, krajina, obloha, a vďaka tomu tiež ľahšie splynú s prostredím.
 

  • Špeciálne sklá

  • Vývoj smerujúci k transparentnej architektúre si vyžaduje stále viac skla. Veľké presklené fasády v kancelárskych budovách sa mohli realizovať v praxi až vďaka špeciálnym sklám, ktoré chránia pred slnečným žiarením. Tieto sklá zabraňujú nepríjemnému zahrievaniu interiéru a znižujú tak záťaž klimatizácie. Šetria energiu a aktívne tak prispievajú k zlepšovaniu životného prostredia.